Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Online rezervácia leteniek

[Folder]


Dospelý
16+
Mládežník
12 - 15 r.
Dieťa
2 - 11 r.
Kojenec
0-23mes

Podobné články

[Madeira, ostrov farieb a kvetinových záhrad]
28.09.2016
Madeira, ostrov farieb a kvetinových záhrad ...
4850 prečítaní
[Načasujte správne svoju cestu]
03.12.2015
Načasujte správne svoju cestu
2639 prečítaní
Pamiatky v Hongkongu
Pridané dňa: | 6079 prečítaní
Pamiatky v Sydney
Pridané dňa: | 8237 prečítaní
Pamiatky v Kodani
Pridané dňa: | 9376 prečítaní
Archív správ

Aktuality

[Sú turbulencie nebezpečné a čo ich vlastne spôsobuje?]
06.07.2020
Sú turbulencie nebezpečné a čo ich vlastne spôsobuje?

Lietanie patrí k najbezpečnejším spôsobom cestovania. Niektorým ľuďom však lietanie znepríjemňuje strach, a to najmä z turbulencií, preto si o nich v dnešnom článku povieme viac - ako vznikajú a či sú pre cestujúcich nebezpečné. Podrobnosti vám prezradí pilot leteckej spoločnosti British Airways, Steve Allright, ktorý počas svojej kariéry zažil už mnoho turbulencií.

viac
[Stiahnite si našu novú aplikáciu Pelipecky!]
18.06.2020
Stiahnite si našu novú aplikáciu Pelipecky!

Po mesiacoch dlhého vývoja, vylepšovania a testovania je konečne tu - úplne nová aplikácia Pelipecky! Priatelí sa s vaším iPhonom i Androidom, spája to najlepšie, čo v Pelikáne máme a pridáva i niekoľko noviniek. Vyskúšajte ju aj vy!

viac
[Cestovanie a koronavírus: Čo na to európske nízkonákladovky?]
26.03.2020
Cestovanie a koronavírus: Čo na to európske nízkonákladovky?

Zmeny a obmedzenia neobišli ani európske nízkonákladové letecké spoločnosti.

viac
[Emirates ruší lety z Viedne]
23.03.2020
Emirates ruší lety z Viedne

Dubajská letecká spoločnosť ruší lety až do konca júna 2020.

viac
[Obmedzenia hlási už aj viedenský Schwechat]
19.03.2020
Obmedzenia hlási už aj viedenský Schwechat

Po vzoroch viacerých letísk aj viedenské letisko vstupuje do núdzového režimu.

viac

Pamiatky v Barcelone

casa-mila-kupena.jpg

Väčšinou barcelonských pamiatok rezonuje Gaudího architektúra, nahliadnite spolu s nami, kto vlastne bol Gaudí a čím sú jeho stavby také výnimočné. Samozrejme vás okrem Gaudího stavieb vrátia do dávnych čias Barcelony aj iné pamiatky, napríklad aj gotické pamiatky. Nechajte sa inšpirovať našim krátkym sprievodcom.

ARCHITEKTÚRA ANTONIA GAUDÍHO

Architekt Antoni Gaudí žil v druhej polovici 19 storočia a začiatkom 20 stor. pretvoril Barcelonu na svoj obraz. Bol synom kováča, ktorý sa po štúdiu v Barcelone stal architektom. Chcel prekonať dominantné historické štýly svojou vlastnou estetikou. Legenda hovorí, že inšpiráciu pre jeho surrealistické stavby mu dávalo jedenie húb. Gaudího architektúra sa vyznačuje zmesou secesie, modernizmu a motívov, motívov zo živej prírody, španielskeho orientu a výrazných farieb. Toto všetko vytvára neopakovateľný a unikátny štýl mestskej architektúry. Niekoľko stavieb v meste nesie pečať Gaudího architektúry, niekoľko z nich je zapísaných do zoznamu UNESCO. Nasledovné stavby sú teda výsledkom jedinečného štýlu Gaudího: Fanals Pl. Reial (1878–1879), Casa Vicens (1878–1885), Finca Güell (1884–1887), Teresines (1888–1890), Palau Güell (1886–1891), Sagrada Família (1884–1926), Bellesguard (1900–1902), Casa Calvet (1898–1904), Casa Battló (1904–1906), Parc Güell (1900–1914), Casa Milà – La Pedrera (1906–1910), Colònia Güell (1898–1915).
Nie všetky stavby sú prístupné pre turistov, ale isto vás očaria aspoň ich exteriéry.

 

SAGRADA FAMILIA (CHRÁM SV. RODINA)

Tento Gaudího architektonický skvost púta ročne tisíce a tisíce turistov. Prvý „stavebný kameň“ bol položený v roku 1882, ale stavba stále nie je dokončená, neustále sa konajú zbierky na pokračovanie stavby. Aj napriek svojej nedokončenosti je tento chrám jedinečným dielom, ktorý je unikátom vo svete. Prvý architekt tohto chrámu, F. Del Villar sa snažil o neogotický štýl. Keď Gaudí prevzal v roku 1883 túto stavbu, dal katedrále tri fasády. Jedna z nich niesla názov Naixament (katalánske narodenie) a vznikla v roku 1891, druhá dostala názov Passió (vášeň) a na jej priečelie boli postavené sochy, ktoré symbolizovali detstvo Božieho Syna. No poslednej fasády nechal Gaudí vložiť kameň z hory Montserrat, ktorá je katalánskym duchovným symbolom. Gaudímu išlo o to, aby postavil katedrálu 20. storočia, ktorá by bola syntézou všetkých jeho architektonických schopností a mala symbolizovať a vizuálne zobrazovať tajuplnosť viery. Fasádna časť teda mala symbolizovať zrodenie, smrť a zmŕtvychvstanie Krista, mala mať dvanásť veží, ktoré mali zastupovať dvanásť apoštolov, štyroch evanjelikov, Pannu Máriu a Ježiša Krista. Najvyššia z nich má výšku 170 metrov. Keď Gaudí náhle v roku 1926 tohto projektu sa chopili viacerí architekti, no nevedeli si s ním poradiť. Gaudí sa totiž so svojimi víziami a predstavami zveril len malému počtu ľudí. V roku 1936 vypukla občianska vojna a aj tých pár plánov, ktoré Gaudí zanechal zhorelo pri ostreľovaní. Dostavba chrámu začala v roku 1952 a do roku 1976 bola dokončená fasáda a štyri veže vášne na západnej strane. V roku 1987 boli dokončené sochy na portáli vášne. V súčasnosti je pre návštevníkov otvorená časť kaplnky spolu s malým múzeom – Museu del Temple Expiatori de la Sagrada Familia, v ktorom sú uložené makety a kresby zobrazujúce históriu stavby tohto chrámu. Pri návšteve chrámu určite využite aj možnosť vyjsť na vežu, odkiaľ sa vám naskytne čarokrásny pohľad na Barcelonu, pocity, ktoré sa vás zmocnia budú ešte dlho rezonovať vo vašich dušiach. Pre viac informácii kliknite sem.

 

CASA MILA

Dom Casa Mila je ďalšia Gaudího stavba známa aj pod názvom La pedrera (čo v preklade znamená kameňolom), je to neobvyklý obytný dom z bieleho kameňa so zvlneným priečelím a výzdobou z kovaného železa. Pri jej výstavbe sa vraj inšpiroval oceánom. Jej výstavba bola dokončená v roku 1910. Podobne ako ostatné Gaudího diela ani túto impozantnú rohovú budovu určite neprehliadnete. Túto budovu dal pán Mila postaviť pre svoju nastávajúcu manželku Rose Segimonovú. Na streche tohto domu sa nachádzajú viaceré terasy a komíny stvárnené do podôb abstraktných zvoníc, dračích hláv a rytierskych heliem. Od roku 1984 je stavba zapísaná v zozname UNESCO. V dome sa nachádza aj múzeum, ktoré je zamerané na Gaudího – mnohé kresby, maľby, fotografie, makety a multimediálne exponáty vám pomôžu lepšie pochopiť Gaudího umeleckú dušu a jeho životnú filozofiu. Dom je zvláštny tým, že by sa v ňom nemala nachádzať ani jedna rovná línia, stavba je prepracovaná do takých detailov, že ani výška stĺpov nie je jednotná. Keď si túto budovu budete chcieť pozrieť, tak „trasa“ prehliadky vedie cez prízemie, prvé poschodie, podkrovie s expozíciou o stavbe budovy, až sa dostanete na strechu s terasou a komínmi odkiaľ je krásny výhľad na Sagrada Familia, a potom idete späť na prvé poschodie, kde sa nachádza veľký obchod so suvenírmi. Orientačná cena vstupného je 7 eur. Deti, študenti a dôchodcovia majú zľavu. Viac informácii získate tu.

 

CASA BATLLÓ

Táto stavba nesie pečať Gaudího umeleckých predstáv organickej architektúry. Patrí k najnápadnejším barcelonským budovám, miestni ju nazývajú Dom kostí, má byť symbolom povesti o Svätom Jurajovi – patrónovi Katalánska. Naturalisticky drsne pôsobia balkóny v tvare lebiek, ktoré znázorňujú dračie obete a stĺpy balkónov zase obhryzené kosti. Zo strechy sa do nebies týči veža, ktorá je zakončená krížom a predstavuje kopiju Svätého Juraja. Mŕtveho draka tu majú vizuálne symbolizovať „šupinaté“ strešné šindle a zvlnený obrys strechy. Túto dominantnú a impozantnú budovu nájdete na Passeig de Grácia, kde sa vyníma medzi ostatnými secesnými budovami významným modernistov zo začiatku 20. storočia. Pre turistov je prístupné prvé poschodie, ktoré patrilo majiteľovi domu. V ďalších poschodiach sú súkromné byty okolo ktorých sa dá prejsť po schodoch, ktoré osvetľujú svietniky do podkrovia a na strešnú terasu.
Gaudího umeleckého cítenie tu bolo dovedené do posledného detailu, každá časť stavby akoby napodobňoval nejaký organizmus, prípadne niečo zo živej prírody. Schodisko napodobňuje chrbticu draka, krb je v tvare nejakej vnútornej dutiny a zábradlie balkóna pripomína ozubené rybie ústa. Vstupné do tejto impozantnej a jedinečnej budovy sa pohybuje okolo 15 euro a študenti a dôchodcovia zaplatia okolo 13,5 eura. Pre viac informácii kliknite sem.

 

GOTICKÁ ŠTVRŤ (BARRI GOTIC)

Dvanáste až štrnáste storočie je obdobie, kedy Barcelona priam prekvitala. V tomto období vzniklo aj staré mesto Barri Gotic. Toto mestečko, ktoré leží východne od La Rambly, je vytvorené zo stavieb, ktoré ohraničujú rímske hradby a dominuje mu katedrála Svätej Euálie. Na námestí Plaza Sant Jaume sa nachádza budova radnice Casa de la Ciutat. Nechajte na seba dýchnuť atmosféru stredoveku a prejdite sa úzkymi kľukatými uličkami tejto štvrte, na reálny čas tu možno zabudnúť v útulných kaviarničkách a pri stredovekej hudbe. Nad celou štvrťou sa čnie veža barcelonskej Katedrály na Placa del Rei. 

 

SANTA MARIA DEL MAR

Tento prekrásny kostol zo 14. storočia sa pokladá za prvú gotickú architektúru v oblasti Stredozemného mora. Nachádza sa v severovýchodnej časti Barri Gotic, v samom srdci obvodu La Ribera. Symbiózu so stĺpcovým interiérom vytvárajú ružové okná, ktoré pochádzajú z 15. storočia. Občianska vojna neušetrila ani tento kostol a väčšina jeho zariadení bola počas nej zničená, napriek tomu si kostol zachoval svoje kúzlo až dodnes. Vstup do tohto skvostného chrámu je bez poplatku. Nejaké informácie nájdete aj tu.

 

KATEDRÁLA BARCELONA

Stavba tejto gotickej katedrály začala v roku 1298 a bola dokončená v roku 1913. Svojimi krásami vás isto očaria kaplnky ako Capella del Santíssim Sagrament a Capella de Sant Benet, v ktorej sa nachádza oltárny obraz od Bernata Martorella. Vašej pozornosti isto neunikne ani krypta so sarkofágom Sv. Eulálie, múzeum a vyrezávané stoličky z 15. storočia.

 

CASTELL DE MONTJUIC

Ak hovoríme o pamiatkach Barcelony, určite sa treba zmieniť aj o o tomto mohutnom hrade z 18. storočia. V súčasnosti tu sídli vojenské múzeum. Pre viac informácii kliknite sem.

 

MONASTERIO DE SANTA MARIA DE PEDRALBES

Tento kláštor pochádza z roku 1326 a vo vnútri skrýva taký skvost ako Capella de Sant Miquel a zbierku obrazov od Velázqueza, Tiepola, Zurbarána a Veronesa. Určite vám učarujú aj krásne záhrady, ktoré sa nachádzajú okolo kláštora.

 

Uvedené informácie majú len informatívny charakter a boli platné v čase písania článku. CK MALKO POLO, s.r.o. prevádzkovateľ portálu letenky.sk neručí za ich správnosť a aktuálnosť.

Vyberte si lacné letenky do Barcelony:


Špeciálna ponuka

Kam Odkiaľ Cesta Spoločnosť Konečná cena s taxami
Barcelona Viedeň [jednosmerná letenka] Ryanair 33,-  Výber dátumov
Barcelona Berlín [jednosmerná letenka] Ryanair 43,-  Výber dátumov
Barcelona Krakov [jednosmerná letenka] Ryanair 46,-  Výber dátumov
Barcelona Viedeň [obojsmerná letenka] Vueling Airlines 51,-  Výber dátumov
Barcelona Budapešť [obojsmerná letenka] Ryanair 53,-  Výber dátumov
Barcelona Varšava [obojsmerná letenka] Ryanair 54,-  Výber dátumov
Barcelona Debrecín [obojsmerná letenka] Wizz Air 56,-  Výber dátumov
Barcelona Krakov [obojsmerná letenka] Wizz Air 57,-  Výber dátumov
Barcelona Praha [jednosmerná letenka] Ryanair 62,-  Výber dátumov
Barcelona Budapešť [obojsmerná letenka] Wizz Air 71,-  Výber dátumov
Barcelona Praha [obojsmerná letenka] Vueling Airlines 83,-  Výber dátumov
Barcelona Budapešť [jednosmerná letenka] Vueling Airlines 96,-  Výber dátumov
Barcelona Viedeň [jednosmerná letenka] Eurowings 173,-  Výber dátumov
Girona Poznaň [obojsmerná letenka] Ryanair 57,-  Výber dátumov
Girona Krakov [jednosmerná letenka] Ryanair 90,-  Výber dátumov
Ceny sú konečné, zahŕňajú letenku, taxy a poplatok za vystavenie.

« späť

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent